Kas levinud arvamused külmetushaiguste kohta vastavad tõele?

Ära lurista nina! Ära mine märgade juustega õue! Pane köhides käsi suu ette! Igaüks on neid nõuandeid kuulnud oma vanematelt ja räägib sama ka oma lastele. Kas heade kavatsustega antud soovitused ka tegelikult abiks on? Kas külmetushaigusi saab ravida hanerasva, sooja tee ja sidruniga? Loe lähemalt, mis aitab ja mis mitte.

Põnevaid fakte viiruste kohta

Nakkusohu raadius on 12 meetrit

Nakkust on raske vältida: külmetushaigusi põhjustavad viirused levivad nakatunud inimeselt teistele inimestele aevastamise, nuuskamise ja köhimise kaudu. Viirused paiknevad piisakestes, mis võivad levida kuni 12 meetri kaugusele. See tähendab kaugemale, kui keskmise bussi pikkus.

Turbokiirusel – kuni 900 km/h

Viirused on kiiremad kui sportauto! Teadlased on mõõtnud aevastamisega välja paiskuva õhuvoo kiirust ja selgus, et tippkiiruseks on kuni 900 km/h. Keskmine kiirus on umbes 140 km/h. Sellisel kiirusel liikuvad viirused jõuavad sinuni enne, kui jõuad selja pöörata.

Levinud kodused viirusepesad

Teleripult, telefon, ukselink – kõik need esemed, mida tihti puudutatakse, aitavad viirustel levida. Kahjuks kuuluvad sellesse kategooriasse ka laste mänguasjad, arvutiklaviatuur, mängukonsoolid ja muud seadmed. Mõned viirused on eriti elujõulised ja suudavad soodsal pinnal elus püsida kuni 72 tundi. Seetõttu on pidev puhastamine ja desinfitseerimine väga tähtis.  

Viirused on kõikjal me ümber

Viirused on ühistranspordi käsipuudel ja validaatoritel. Tööl pesitsevad viirused telefonidel, klaviatuuridel, seadmetel, kohvimasinatel, uksekäepidemetel ja mujalgi. Ettevaatlik tasub olla kõikjal avalikus ruumis, kus palju inimesi koos - kontorites, kauplustes, söögikohtades, üritustel või ühistranspordis.

Juhised viirushaigustesse nakatumise vältimiseks

  • Väldi rahvarohkeid kohti ka õues liikudes. Hoia teiste inimestega vähemalt 2-meetrist distantsi. Kasuta näomaski kohtades, kus liigub palju inimesi (poed, apteegid, meditsiiniasutused, ühistransport), vähendamaks võimalust, et köhides või aevastades jõuavad piisknakkused teisteni.

  • Pese sageli ja põhjalikult käsi sooja vee ja seebiga (vähemalt 20 sekundit), eriti pärast aevastamist, köhimist või kontakti haige inimesega. Kui ei ole võimalik käsi pesta, siis võib neid desinfitseerida mõne alkoholipõhise vahendiga.

  • Puhasta ja desinfitseeri esemed või pinnad, mis võivad viirustega kokku puutuda.

  • Väldi suu, nina ja silmade puudutamist.

  • Söö mitmekülgselt ja tervislikult ning harrasta tervislikku eluviisi.